ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

14114002_1141025142638663_712328959_oΝωθρό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα της Νίκης Βόλου, ηοποία είχε μουδιασμένη αφετηρία. Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μανίκας άνοιξε το σκορ, ύστερα από αδράνεια της άμυνας της Νίκης και μια μπαλιά που έφτασε στην καρδιά της περιοχής με τον σκόρερ να πλασάρει εύστοχα τον Τζήμα. Ο Αχιλλέας θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του ύστερα από ένα ξαφνικό σουτ ξανά του Μανικα που ακούμπησε το οριζόντιο δοκάρι του Τζήμα και πέρασε αουτ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τη Νίκη να έχει την κατοχή και μερικές καλές ευκαιρίες δίχως όμως να δείξει τα απαιτούμενα βάσει των δεδομένων της ομάδας. Το πλασέ του Κορέτα, έπειτα από ασίστ του Παπαδήμα, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων και η κεφαλιά του Παρασκευαίδη που πέρασε εκατοστά έξω από το δοκάρι του Σαρρή, ήταν οι δύο μεγαλύτερες ευκαρίες της Νίκης με τις οποίες έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, αποτέλεσε την δεύτερη όψη του νομίσματος.

Με αλλαγές συνεχόμενες από τον Λεωνίδα Μπίλη, η εικόνα άλλαξε. Μετά από μία πολύ θετική εικόνα του Τζημα που έσωσε ουκ ολίγες φορές την Νίκη, ακριβώς στο 63′ ήρθε η ισοφάριση ύστερα από άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάριου Παπαδόπουλου, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σαρρή. Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, η Νίκη Βόλου. Με σωστές μεταβιβάσεις, κατοχή, passing game και σε συνδυασμό με τις αμέτρητες αλλαγές των γηπεδούχων, οι οποίοι άλλαξαν σχεδόν ολόκληρη την εντεκάδα, η εικόνα του παιχνιδιού σαφώς είχε αλλάξει και ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους.

Η προσπάθεια της Νίκης καρποφόρησε ακριβώς στο 76′. Μετά από πλάγιο, εκτελεσμένο από την αριστερή πλευρά και λίγο μετά τον χώρο της μεσαίας γραμμής, αποδέκτης ήταν ο Φρανκο Τορεζανι, ο οποίος με εξαιρετική μπαλιά πάρε-βάλε βρήκε τον Ματθαίου, και ο ίδιος με έναν αξιοθαύμαστο πραγματικά τρόπο, πέρασε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα γράφοντας το 1-2, κάνοντας έτσι μία εικαστική παρέμβαση στην ήδη πολύ όμορφη εικόνα στο παιχνίδι της Νίκης στο δεύτερο ημίχρονο. Παρθενικό γκολ για τον Ματθαίου ο οποίος δείχνει πως έχει να δώσει πολλά και συνεχώς ανεβαίνει αγωνιστικά έχοντας δουλέψει πολύ πλάι στο Λεωνίδα Μπίλη.

Το σκορ θα μπορούσε στο δεύτερο ημίχρονο να ήταν και μεγαλύτερο, μετά και από δοκάρι χαμένο από τον Βουρδάκη. Από τους διακριθέντες πρέπει να θεωρούνται οι Παρασκευαίδης και Ναουμίδης στην ανασταλτική λειτουργία και ο κινητήριος μοχλός, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο Φρανκο Τορεζανι. Έχει το υλικό, έχει την ποιότητα, πετάει στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο κρατάει το δεύτερο και με μερικές βελτιώσεις, είναι σίγουρα ένα από τα φαβορί για να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής.

Ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας παρατάχθηκε με ένα 4-2-3-1 και με τους εξής έντεκα: Σαρρής, Πολυχρονιάδης, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος, Δερμίσης ,Παγωνίδης, Δημινάς, Ψύρρας, Καμπερίδης, Νάκας, Μανίκας

Μπήκαν ως αλλαγή οι: Χατζηκωνσταντίνου, Ζόβλεκας, Γαβριηλίδης, Ναλμπαντίδης

Η Νίκη Βόλου παρατάχθηκε με ένα 4-3-3 και με τους εξής έντεκα: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Τσιουρέλης, Μάριος Παπαδόπουλος, Μαλακασιώτης, Τορεζάνι, Κορέτα

Μπήκαν ως αλλαγή οι: Παπαγεωργίου, Κόκκας, Ματθαίου, Βουρδάκης, Σφονδυλιάς, Τσιανάκας, Σουάρες,Τσιαμπαλής