Αντρίκεια στους «4» οι Έφηβοι!

Η Ελλάδα είναι στους 4 της Ευρώπης! Με ηγέτη τον Ρογκαβόπουλο, υπέταξε σε ένα ψυχοφθόρο προημιτελικό τη Λιθουανία με 70-66 και κόντρα στην Ισπανία θα παίξει για μια θέση στον τελικό.

Θρίλερ… ολκής στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στον Βόλο. Η Εθνική ομάδα δχνοντας απίστευτα ψυχικά αποθέματα, σε ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ κατάφερε να ρίξει στο καναβάστσο την Λιθουανία των Μαρτσουλιόνις και Τουμπέρλις, παίρνοντας μια θέση στην τετράρα του τουρνουά.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου κατάφερε να πραγματοποιήσει μια μεστή εμφάνιση και με ηγέτη τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, που έκανε μεγάλη εμφάνιση με 25 πόντους, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία του Ουσμάν Γκαρούμπα.

Η Εθνική ομάδα είχε πλουραλισμό επιθετικά στο ξεκίνημα και χτυπώντας κοντά στο καλάθι με Ρογκαβόπουλο και Τσάμη πήρε τα ηνία (5-8, 4’). Τουμπέλις και Μαρτσουλιόνις έδωσαν λύσεις στην Λιθουανία, η οποία μείωσε (9-10, 7’). Ρογκαβόπουλος και Καράμπελας βγήκαν μπροστά για την Εθνική και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (9-14, 8’). Η Λιθουανία είχε υπομονή στο παιχνίδι της και με τον Ρίμκους μείωσε σε 12-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι με τον Κρεϊσμόντας, ανατρέποντας το σκηνικό (16-14, 15’). Το πρώτο «γαλανόλευκο» τρίποντο στο ματς, από τον Σταυρακούκα, έφερε νέα ψυχολογία στην Εθνική (16-19, 16’). Ο Τουμπέλις φώναξε και πάλι παρών, σε άμυνα και επίθεση, με την Λιθουανία να περνάει και πάλι μπροστά (22-19, 19’).  Ο Λιθουανός σέντερ έβαλε την υπογραφή του στο πρώτο ημίχρονο, επιβεβαιώνοντας την ηγετική εμφάνισή του (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ στο διάστημα αυτό), με τρίποντο, γράφοντας το 26-21.

Δυναμικά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Εθνική, βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Αυτό της έδωσε το δικαίωμα να μαζέψει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, χάρη σε Σωτηρίου και Καράμπελα (28-27, 23’). Οι βολές του Κουρτίδη, μάλιστα, γύρισαν το παιχνίδι (28-30). Ο Ρογκαβόπουλος είχε βρει ρυθμό, αλλά εξίσου «ζεστός» ήταν και ο Τουμπέλις για τη Λιθουανία (35-35, 27’). Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης βγήκε μπροστά για την Εθνική, δίνοντας προβάδισμα (37-42, 29’). Ο Ρίμκους, όμως, σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο, για το 39-42 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τρίποντο του Σινταρεβίτσιους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε στα ίσια το ματς (42-42, 31’). Ο Ρογκαβόπουλος είχε βρει ρυθμο για την Εθνική, στέλνοντας τη διαφορά στο +7 (42-49, 33’). Οι Λιθουανοί είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και μέσα από την άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Σινταρεβίτσιους και Βαϊστάρας ανέλαβαν δράση, με την Λιθουανία να προσπερνάει στο σκορ (52-51, 37’).

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Μια λάθος πάσα και ένα λέι απ του Ρίμκους έφεραν τη Λιθουανία στο +3 (54-51, 38’). Ένα μεγάλο καλάθι του Ρογκαβόπουλου μπροστά στον Τουμπέλις έφερρε στην ελάχιστη τιμή της τη διαφορά (54-53, 58’’ για το τέλος).  Ο Ματσουλιόνις αστόχησε σε λέι απ, με τον Ρογκαβόπουλο να αστοχεί και εκείνος σε σουτ από τα 5 μέτρα. Ο Λιθουανός γκαρντ πήρε το φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 55-53, 19,7’’ για το τέλος. Η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια της Εθνικής. Ο Ρογκαβόπουλος με λέι απ ισοφάρισε, 7,2’’ για το τέλος σε 55-55. Ο Ματσιουλιόνις πήρε την τελευταία επίθεση των Λιθουανών, όμως αστόχησε και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στην παράταση, με την Εθνική όμως να ανακτά το προβάδισμα με τον Καράμπελα (57-59, 42’). Ο Τουμπέλις βρήκε ρυθμό, αλλά η Εθνική κράτησε τον έλεγχο με τον Νικολαϊδη (62-65, 1’15’’ για το τέλος). Ο Σιταρεβίτσιους με ένα μεγάλο σουτ κράτησε στο παιχνίδι τη Λιθουανία (66-67, 28,3’’ για το τέλος). Η μπάλα πήγε και πάλι στα χέρια του Ρογκαβόπουλου, στην επίθεση της Εθνικής και αυτός με βολές έγραψε το 66-69. Ο Καράμπελας «σημάδεψε» τον Τουμπελις και εκείνος έκανε 0/2 βολές στα 18’’. Ο Νικολαϊδης κέρδισε φάουλ και με δικές του βολές έγραψε το 66-70 στα 16’’ για το τέλος

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.δ), 66-70.