Η Τσεχία του Αθανασόπουλου πλήγωσε ξανά την Εθνική Ελλάδας

Ήττα με 0-3 σετ γνώρισε η Εθνική Ελλάδας από την Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ευρωβόλεϊ Γυναικών 2023. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το Αζερμπαϊτζάν (22/8, 18:00)

Όπως το 2021, έτσι και φέτος η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Εθνική Ελλάδας, που γνώρισε ήττα με 0-3 σετ (21-25, 22-25, 17-25) σε 92', στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Ευρωβόλεϊ Γυναικών 2023.

Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το Αζερμπαϊτζάν (22/8, 18:00, ΕΡΤ3), με την ανάγκη για τη νίκη να είναι επιτακτική.

Το ματς
Στο πρώτο σετ το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την εθνική καθώς με πίεση στο σερβίς και καλή παρουσία στην επίθεση προηγηθήκαμε 12-8 και 13-10, ωστόσο η χαμένη κόντρα της Ανθούλη (μπλοκ Γιεχλάροβα) έφερε την ανατροπή με την Τσεχία να τρέχει επιμέρους σκορ 1-7 για το 14-17.

Η είσοδος της Σπανού αντί της Νικολογιάννη και τα σερβίς της πρώτης μας έφεραν στο 18-18 για χάσουμε κόντρα με άουτ πλασέ της Κωνσταντινίδου κι εκεί να δεχθούμε νέο σερί για το 18-22. Παρόλα αυτά πάλι είχαμε ευκαιρίες, αλλά οι χαμένες κόντρες (20-23, 21-24) από ισάριθμα μπλοκ έδωσαν το σετ στην Τσεχία.

Στο δεύτερο σετ μέχρι το 8-9 υπήρχε ισορροπία, αλλά εκεί άρχσαν τα λάθη, για να ξεφύγει η Τσεχία αρχικά με 8-11 και το 9-11 έγινε 9-14 για να φτάσουμε στο 11-19. Ο Γιουνούς Οτσάλ εν τω μεταξύ είχε αλλάξει σχεδόν όλη την εξάδα και τα κορίτσια που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν μεγάλη ώθηση. Με επίθεη της Τσιτσιγιάννη και δύο μπλοκ της Τερζόγλου μειώσαμε σε 16-20 και λίγο αργότερα σε 20-23. Η Τσεχία όμως έφτασε στο 20-24 και στο 21-24 με νέο λάθος (κακή πάσα μετά από άμυνα) τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ ο ομοσπονδιακός τεχνικός προχώρησε σε νέες αλλαγές, με τις Σπανού, Τερζόγλου να ξεκινούν το ματς, αλλά το 4-5 έγινε 4-8 για να φτάσουμε στο 5-10 με νέο άσσο της Βάλκοβα και στο 6-12.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός έριξε στη μάχη ξανά Τσιτσιγιάννη, Ξανθοπούλου, το 8-14 έγινε 11-14, αλλά εκεί η Τσεχία αντέδρασε άμεσα, απάντησε με επιμέρους σκορ 1-5 για το 12-19 και όλα τελείωσαν.